Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz motoreduktorów jednofazowych? Odwiedź ten adres.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych użyciach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, stąd zawsze zauważalna jest pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne części jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do wymogów konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a czasem miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkiego albo długiego czasu pracy, a także do sporych, średnich lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, takie jak podnośniki, linie produkcyjne, dachy ruchome albo wertykulatory. Ogromne spektrum typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę potencjalnych kombinacji, jakie obecnie oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale wręcz w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]