Dla niemowlęcia zabawa to nie tylko uciecha – właściwie nakierowana może przyśpieszać ich zdolności. Opiekuni, którzy pragną rozwijać umiejętności percepcyjne swoich pociech, mogą brać udział ze swoimi dziećmi w zajęciach ogólnorozwojowych.
Zajęcia ogólnorozwojowe dla niemowlaków
Zajęcia sensoryczne to zabawy dla niemowląt, a więc dzieci do 13 miesiąca życia. Pierwsze miesiące życia jest szczególnie ważny dla dziecka, ponieważ następuje w tym czasie jego nadzwyczaj silny rozwój fizyczny oraz mentalny. Na skutek doświadczeń sensorycznych w tkance mózgu niemowlaka powstają w tym czasie miliony nowych połączeń. W związku z tym należy zadbać o dużą liczbę interesujących wrażeń, wpływających korzystnie na rozkwit niemowlęcia. Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych organizowane są w dwóch grupach wiekowych – dla dzieci, które nie skończyły 6 miesięcy i tych powyżej 7 miesiąca życia. Ze względu na fakt, iż organizowane są dla niemowląt, trwają mniej więcej 60 minut, które podzielone są na fazy zabawy i odpoczynku. W ciągu zajęć maluchy angażowane są w różne aktywności, które stymulują ich umiejętności ruchowe, komunikacyjne oraz ich rozwój społeczno-emocjonalny.
Kreatywne zajęcia muzyczne poprawią zdolności poznawcze najmłodszych
Dźwięki są jednym z korzystnie wpływających na rozkwit niemowląt bodźców. Za sprawą gry na różnorodnych instrumentach, zarówno kilkuletnie, jak i małe maluchy, rozwijają fantazję i zdolność percepcji piękna, uczą się też zrozumienia rytmu. Kontakt z muzyką we wczesnym wieku kształtuje zdolności poznawcze maluchów, co w szkolnych latach może być przyczyną łatwiejszego zrozumienia zasad matematyki. Zajęcia muzyczne to też wspaniała zabawa w gromadzie rówieśników. W trakcie gier z muzyką generowane są dźwięki na niskim pułapie głośności. Pod opieką wprawnego w pracy z dziećmi instrumentalisty, maluchy nauczą się, że dźwięki można wytwarzać również za pośrednictwem najrozmaitszych rzeczy.