Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Więcej na temat biopsji fuzyjnej na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią oraz wymiarami włoski orzech. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej regularna kontrola. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności ze wzwodem i ejakulacją, trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, a także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, nieodzowne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym przeważnie ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są następnie analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]