Laser frakcyjny i zabiegi laserowe z jego użyciem

Blizny pourazowe czy rozstępy na skórze to znamiona, których czasem nie można zamaskować. W licznych przypadkach są źródłem braku pewności siebie, co może mieć negatywny wpływ na komfort życia. Do ich usuwania w medycynie XXI w. stosuje się laser frakcyjny, przy pomocy którego można wygładzić oraz odtworzyć skórę.

Laser frakcyjny – usuwanie zmarszczek i nie tylko

Laser frakcyjny wykorzystuje się w medycynie estetycznej w bardzo dużym zakresie, m.in. do usuwania przebarwień skórnych i blizn poparzeniowych, zmniejszenia wiotkości skóry lub korekty owalu twarzy. Terapii laserem frakcyjnym można więc poddać wiele powierzchni ciała: szyję i twarz, brzuch, a także plecy. Trzeba natomiast zaakcentować, że występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u kobiet w ciąży czy osób ze rozpoznanym nowotwrem skóry. Nie można mieć też nierzeczywistych oczekiwań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie rozstępy i blizny uda się w całości usunąć, podobnie jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być też świadomy, iż o ile usuwanie rozstępów i blizn laserem frakcyjnym daje trwałe rezultaty, o tyle lifting laserowy na wiele miesięcy odmładza skórę, ale procesu starzenia się nie zatrzyma.

Co dzieje się w czasie zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego?

W czasie zabiegu promień lasera frakcyjnego tworzy tysiące niezauważalnych gołym okiem nakłuć, w następstwie czego odparowuje wilgoć w tkance skórnej. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu miejscowym, jednak w jego trakcie pacjent może wciąż odczuwać pieczenie skóry. Działanie lasera pobudza produkcję kolagenu w tkance skórnej, co w efekcie ją odmładza, wygładza oraz ujędrnia. Rezultaty można ujrzeć już po jednym zabiegu, choć przeważnie do kompleksowej redukcji zmarszczek i rozstępów nieodzowna jest repetycja zabiegu jeszcze 2-4 razy w kilkutygodniowych odstępach koniecznych do regeneracji tkanki, bowiem czas odnowy skóry po zabiegu laserem trwa od 9 do 12 dni. Bezpośrednio po zabiegu powinno się w odpowiedni sposób dbać o skórę, a o wszelakich wytycznych poinstruuje pacjenta lekarz.