Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Zainteresowany systemem bankowym SWIFT? Zajrzyj tu.

Pomimo, iż de facto systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Z systemu rozliczeń SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, Elixir czy SORBNET.Na całym świecie funkcjonują też przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze danego państwa.

Czym w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Działa on niemal we wszystkich krajach świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku popularnych banków, obecnych w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]