łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]