Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu dzień ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich oddania, miłości i lojalności są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga wiele stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilkaset lat później. I choć wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta rozpowszechniła się dopiero w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Czechach, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii czy w Egipcie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednak zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj cytat, imiona małżonka lub datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się mniej krzykliwą estetyką. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące potęgę miłości. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się z reguły platynę oraz złoto, które są symbolem ufności wobec partnera. Naturalnie, są one także częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej nabywane są proste, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka bądź znaczący dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]