Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Zajrzyj tu jeżeli chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl przepisów powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Przebieg badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one formę konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]