Hydroizolacja domu czy garażu jest ważna

Podczas budowy jakiegokolwiek obiektu, obojętnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie planowania trzeba zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przeniknąć do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu niebezpiecznych dla zdrowia pleśni oraz grzybów.

Które elementy budynku powinno się chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie dachy, fundamenty, piwnice, balkony i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona odpowiednią ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej technologii powinno się użyć w stosunku do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy izoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się również balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Ważne jest, aby projektowanie hydroizolacji, zlecić doświadczonej ekipie, mającej długoletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych czy uszczelek pęczniejących. Z kolei na zamówienie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, inwentaryzacją i naprawą przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.