Jak przygotować się do badań wysokościowych?

Potrzebujesz zlecić badania wysokościowe Bielsko? Kliknij w to miejsce.

Większość z nas działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z serwisowaniem kominów oraz czyszczeniem szyb w wieżowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to zaś wszystkie zadania wykonywane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, kiedy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad poziomem gruntu, konieczne jest zaś przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia sprawią, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – w jakiej przychodni?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – otrzymamy zaświadczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wtedy najlepiej postąpimy udając się sami do neurologa, laryngologa oraz okulisty w celu przeprowadzenia badań, a potem przedstawiając je w przychodni medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest ryzykowna. Do najistotniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się przede wszystkim epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – potrzeba noszenia okularów (choć można to ominąć wykorzystując soczewki kontaktowe), a także niedowidzenie. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli mamy zaawansowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 rok życia – co 12 miesięcy.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]