Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Jeśli interesujesz się kosztem wydruku 3D, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Możliwość zlecenia wydruku 3D dowolnego prototypu, makiety bądź części z tworzyw sztucznych znacznie redukuje nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest przemysłowa produkcja, na ogół decyduje się ona na nabycie profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Jeśli jednak w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie czy też konieczność opracowania modelu 3D jest sporadyczna, rozsądniejszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku podmiotom zewnętrznym. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować cenę druku 3D?

Czynniki mające wpływ na cenę druku 3D?

Na ostateczną cenę druku 3D wpływa wiele elementów. Podmiot zlecający druk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w poprawnym formacie (czyli STEP lub STL), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zlecenia. Nierzadko zlecający przygotowuje jedynie fizyczny model lub szkic projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa z powodu potrzeby przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D, bądź też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Następne czynniki, które mocno wpływają na ostateczny koszt wydruku to, oczywiście, dobór samej techniki druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest też to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to z reguły od wielkości obiektu i tego, czy wydruk będzie miał pełne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo gwintowania czy lakierowania).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie można celnie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do oceny ewentualnie, jeśli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i jak najdokładniej przedstawić specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest darmowy. Specjaliści CADXPERT służą również poradą przy wyborze tworzywa i technologii druku.

Nasza lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]